Vítáme vás na webových stránkách společnosti UNILIGHT Praha.

Netradiční svítidla

Netradiční svítidla

Stačí nápad

Znáte lustr s papírky připravenými na vzkazy? Viděli jste svítidlo se stínítkem z třetinkových lahví naplněných campari? Svítili jste si někdy plechovkou od polévky? A co mouchy, jejichž oči představuje běžné sítko na čaj? 

Tyto a dalších netradiční svítidla skutečně existují. Jakmile je jednou uvidíte, vryjí se hluboko do paměti a zatoužíte po nich. A to i přesto, že některé z nich nevydávají zas až tak moc světla a pořizovací částka jiných se rovná několika měsíčním příjmům celé rodiny.

Má to vtip

Proč právě tyto lampy? Tvar a použité materiály jsou nekonvenční, velmi často nás rozesmějí nebo užasneme nad tím, jak někdo může z tak běžné věci, jakou je například tuba, vymyslet lampu. Nápad nás pobaví a neomrzí ani po létech, proto dokážeme prominout i případné nedostatky.

Jedním z prvních kdo přišel s nekonvenčními návrhy svítidel byl rakouský ??? návrhář Ingo Maurer. Kromě neotřelých nápadů vyniká tento designér uměním využít zdroje světla, která se doposud vyvíjí. Byl průkopníkem využití LED diod, které v době, kdy jejich svítivost byla minimální, aplikoval do lamp, kde je zpočátku využíval k dekoraci. Patří sem například modely napodobující družici nebo jiná vesmírná tělesa. Nováčkem na poli designových svítidel je Angličan Paul Cocksedge, který představil nádobu z foukaného skla naplněnou plynem, která během dne je průzračná ve večerních hodinách se ale rozzáří načervenalým světlem. Pro romantické duše pak připravil svítidlo Bulb, což je váza s vodou, která se promění ve světelný objekt až když do ní dáme květinu. Stonek totiž zapne spínač na dně vázy.

Ale nemusíme se soustředit na zahraniční designéry i čeští mají co ukázat. Například Maxim Velčovský na jedné z výstav vytvořil lustr z běžně dostupných plastových konvic na zalévání květin. Známá jsou také svítidla z ateliéru Olgoj Chorchoj vyrobená z technického skla simax.

Za návrhem nemusí být nic složitého, vždyť i designéři využívají vše co vidí kolem sebe, ať už to jsou talíře, sklenice, příbory... Stačí se jen rozhlédnout a pak,--pak už stačí jen ten nápad.

Netradiční materiály

Nové zdroje světla dovolují návrhářům používat materiály, kterým vysoké teplo žárovky doposud vadilo. Nejčastěji to je papír nebo látka, jsou totiž k dispozici v různých barvách a dekorech, výhodou je i snadná tvarovatelnost. Využívají se ale i ryze přírodní materiály například pštrosí vejce, peří, kůže aj.

Tvůrci světel s oblibou zapojují do návrhů také budoucí majitele, a tak si například můžete koupit oválnou keramickou lamu, která se prodává s kladívkem. Jím si pak majitel může do stínítka vyťukat vlastní ornament, název (třeba jméno manželky) apod.

Kdo za to může?

Jednou z věcí je kvalitní nápad, druhou pak jeho proveditelnost. Mnoho návrhů je možné zhotovit díky technologickému vývoji zdrojů osvětlení. LED diody na počátku třetího tisíciletí vládnou světelnému průmyslu, jsou vysoce úsporné, mají dlouhou životnost, téměř nulovou bezporuchovost i dostačující svítivost, navíc je jejich konstrukční výška minimální, a tak jsou vhodné pro aplikaci do spár dlažby, k ozdobení vany, sprchového koutu ad. Do popředí zájmu se znovu dostaly optická vlákna, která sice nevydávají dostatečné světlo, umožňují za to skvělé tvary. Lampy z nich se hodí zejména do ložnice, kde rádi navozujeme intimní atmosféru. Ke slovu se ovšem hlásí zcela nové a revoluční zdroje světla OLED (viz blok). Už brzy se proto můžeme těšit na další svítidla, pro jejichž nepřehlédnutelný design zahoříme touhou vlastnit je.

B l o k:

Jak můžeme zapnout lampu?

běžně vypínačem

některé modely ovládáme dotykem (světlo jím lze i stmívat)

sklopením nebo přestavěním části lampy

na dálku,  pohybem ruky (cca 30 cm)

B l o k:

Znáte lampu s hologramem?

Holografický záznam se získává pomocí laseru v laboratoři, kde je obraz zaznamenáván na skleněný nebo plastový nosič. Pak už jen stačí správný úhel osvícení a člověk vidí trojrozměrný obraz. Na tomto principu funguje také světlo Wo bist du Edison? (Kde jsi Edisone?) do jehož plastového stínítka je laserem přenesen záznam. V objímce je ukotven zdroj, který plochu s hologramem osvětluje. Navenek je vidět uvnitř stínítka holograficky znázorněná žárovka, na které sedí moucha.

B l o k:

Budoucnost je v OLED

OLED mají všechny výhody LED technologie, tedy vysokou energetickou účinnost, nízké napětí a výrobu bez rtuti. Světelným zdrojem už ale není soustava jednotlivých svítících bodů, ale jednolitý svítící povrch. Úvodní laboratorní prototypy společnosti Osram měly vloni podobu průhledné svítící folie. Díky vrstvené struktuře je možné získat svítidla z OLED, která budou nejen velice tenká, ale také mohou mít různou velikost.

Potřebujete poradit, nebo máte dotaz? Kontaktujte nás.

Jméno a příjmení* E-mail*
Telefon
Váš dotaz*

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Přihlásit se k odběru novinek

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zásady ochrany osobních údajů Mapa stránek Made by Greg Berry Studio 2019
Upozornění